Zpět na začátek

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

KŘIŽOVATKA handicap centrum o.p.s.

"Pomáháme vyjet správným směrem"

Soběstačnost je určitě cesta ke svobodě. Schopnost zvládnout péči o sebe je však u každého z nás jiná. Vždy bude milion úkonů, které nikdy neudělám, ale něco zvládnout můžu. Moje diagnóza (DMO) mne omezuje jak v pohybu, tak i v úkonech jemné motoriky.

Dětská, školní a posléze následující léta jsem prožila doma a v internátu, kde jsem vše dostala „pod nos“. Před nedávnem se mi podařilo získat byt v bezbariérovém domě, kde bydlím sama. Schopnosti člověka, které uspokojují jeho základní životní potřeby, za normální situace považujeme za naprosto běžné a nijak si jich nevšímáme, dokud je máme. Osamostatnění však s sebou nese mnohá úskalí. Tak například jak si namazat chleba, jak otevřít konzervu, jak uvařit omáčku. Dovedu si přečíst recept a zjistit postup a samotnou přípravu jídla, ale nemám zkušenosti. Ve cvičné kuchyňce v centru KŘIŽOVATKA si mohu vyzkoušet, které z potřebných úkonů zvládnu sama, popř. co ne, tedy v čem potřebuji pomoc. Názorným příkladem je práce s nožem. Proto, abych jej mohla používat, musím mít širší rukověť pro lepší úchop. Nebo jak vše zamíchat, když nemám sílu?

V nácvikové kuchyňce si mohu bez rizika vše otestovat anebo s podporou ergoterapeutky najít náhradní řešení „jak na to“.


Kamila, 42 let

Copyright © 2020 KŘIŽOVATKA handicap centrum o.p.s. Rights Reserved.